به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، محمدرضا پورمحمدی در مراسم تجلیل از برگزیدگان ملی و استانی بخش کشاورزی و افتتاح تعدادی از پروژه‌های این بخش، اظهار داشت: دهه فجر فرصت مناسبی است که موفقیت‌ها و دستاوردهای انقلاب را به مردم بازگو کنیم.

لایه استخر

وی افزود: شاید آن‌طور که بایسته و شایسته است اقدامات به خوبی بیان نشده و گاهی دچار خودسانسوری شده‌‌ایم و تعدادی نیز خواسته یا ناخواسته نقاط ضعف را پررنگ می‌کنند؛ هرچند نقد نیاز است ولی نباید به سیاه‌نمایی تبدیل شود.

 

پورمحمدی اظهار داشت: باید به مردم گفت که ۴۰ سال قبل ایران یک کشور تک‌محصولی و مصرفی مطلق بود ولی امروز به قدری تولید داریم که محصولات خود را به بازارهای جهانی صادر می‌کنیم.

 

وی گفت: امام خمینی (ره) خوداتکایی و اعتماد به نفس را به ملت ایران هدیه داد و اکنون شاهد آن هستیم که اتفاقات مهمی در بخش‌های مختلف کشور رخ می‌دهد.

 

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌‌شرقی نیز در این مراسم با بیان اینکه تولیدکنندگان نمونه استان از دانش جدید، بذر جدید، اصلاح ارقام و علوم جدید بهره‌مند شده اند، افزود: تولیدکنندگان برتر توانسته‌اند میزان تولیدات خود را از طریق افزایش ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی افزایش دهند.

 

اکبر فتحی با اشاره به اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید، ادامه داد: در سه سال گذشته ۲۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی جلفا، ورزقان و خداآفرین به شبکه های مدرن آبیاری و تحت فشار مجهز شده اند، در حالی که از ابتدای دوره فلاحت تا سال ۱۳۹۲ کل اراضی که مجهز به شبکه های آبیاری شده بودند در حدود ۴۰ هزار هکتار بود.

عایق استخر

وی افزود: در دولت تدبیر و امید خط اعتباری ویژه برای مکانیزاسیون کشاورزی طراحی شده و سالیانه حدود ۱۳۰ میلیارد تومان تسهیلات برای خرید تراکتور، کمباین و اداوات دنباله بندی ارائه شده است.

 

فتحی ادامه داد: تا چهار سال گذشته نیاز داشتیم که گوشت مرغ و تخم‌مرغ را از استان های دیگر تامین کنیم ولی اکنون چهار سال است که خودکفا شده ایم و ۱۰ درصد تخم مرغ کشور در آذربایجان شرقی تولید می شود.

 

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان ‌شرقی همچنین از افتتاح ۹۲ پروژه با اعتبار ۲۱۲ میلیارد تومان در دهه فجر امسال خبر داد.

 

در این مراسم، محمدتقی ممی‌پور تولیدکننده نمونه حبوبات دیم، رضا محمدیان تولیدکننده نمونه سیب درختی، محمود ابراهیمی تولیدکننده نمونه محصولات گلخانه‌ای، فاطمه ابوالعلایی زن نمونه مشاغل خانگی، عزیز قدرت‌پور بهره‌بردار نمونه نگهداری و بهره‌برداری از شبکه آبیاری و زهکشی، رضا رضایی تولیدکننده نمونه بذر، نادر فشنگچی تولیدکننده نمونه خوراک دام، محمد مهرزاد پرورش‌دهنده نمونه ماهیان سردآبی و محمود باقرزاده بهره‌بردار نمونه سازه‌ها و تاسیسات آبیاری به عنوان تولیدکنندگان نمونه ملی در بخش کشاورزی تجلیل و همچنین 81 تولیدکننده نمونه استانی معرفی شدند.

استخر کشاورزی

همچنین همزمان با افتتاح پروژه‌های بخش کشاورزی کشور که با حضور رئیس جمهور به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، 15 واحد کشت گلخانه‌ای با سرمایه‌گذاری 700 میلیارد ریال در استان آذربایجان شرقی به بهره‌برداری رسید.

 

منبع فارس نیوز

+ نوشته شده در جمعه بیست و نهم مرداد 1400 ساعت 21:56 توسط فرنام بسپار بدون نظر

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، نوربخش حاتمی امروز در جمع اصحاب رسانه در خصوص توفیقات بخش کشاورزی استان در طی ۴۲ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار داشت: قبل از انقلاب کل تولیدات کشاورزی استان کمتر از ۸۰۰ هزار تن بود و امروز با ۶ برابر شدن درسال ۹۹ به بیش از ۵.۱ میلیون تن رسیده‌ است.

ورق استخر

وی ادامه داد: بیش از یک‌میلیون تن از این افزایش تولیدات مربوط به همین دوسه سال اخیر و طی برنامه سه ساله‌ای بوده که از سال ۹۷ برای توسعه بخش کشاورزی تدوین شده، خوشبختانه با عملیاتی شدن این برنامه اقدامات بسیار زیرساختی و کلیدی در بخش کشاورزی انجام و ریل‌گذاری مناسبی شده که علاوه بر افزایش چشمگیر تولید محصول، روند توسعه کشاورزی استان را نیز تسهیل خواهد کرد.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه کل تولیدات دامی استان قبل از انقلاب را کمتر از ۱۲۰ هزار تن عنوان کرد و افزود: امروز با ۵۵۰ هزار تن تولید بخش بزرگی از تولیدات دامی کشور را تولید می‌کنیم.

 

وی اضافه کرد: تولیدات باغبانی استان قبل از انقلاب کمتر از ۲۰ هزار تن بوده که امروز به ۳۸۰ هزار تن رسیده است.

 

حاتمی با اشاره به وضعیت گلخانه‌ها، تصریح کرد: اساسا قبل از انقلاب گلخانه‌ای نداشتیم و فقط در حد گلخانه شیشه‌ای داخل منازل و گل‌های تزئینی بود، که امروز این سطح به ۴۸ هکتار بهره‌برداری و حدود ۳۴ هکتار در حال ساخت رسیده است.

 

وی اشاره‌ای نیز به تولیدات محصولات استراتژیکی استان داشت و گفت: در نخود رتبه اول تولید کشور را از نظر عملکرد و تولید داریم، متوسط عملکرد استان تقریبا ۲۶ درصد بیشتر از کل کشور است و همچنین ۴۴ درصد نخود تولیدی کشور در کرمانشاه تولید می‌شود.

 

حاتمی تصریح کرد: در تولید جو دیم رتبه دوم، در تولید ذرت دانه‌ای رتبه دوم، در تولید چغندر قند رتبه سوم، در تولید گندم رتبه پنجم و در تولید کلزا رتبه ششم کشوری را داریم.

 

وی ادامه داد: امسال از میان ۹۰ رشته‌ای که قادر به رقابت بودیم در ۱۰ رشته قهرمانان ملی داشتیم و در کشور رتبه‌های اول را کسب کردیم و ۷۷ تولید کننده برتر استانی نیز معرفی شد.

استخر ژئوممبران

حاتمی ایجاد صنایع کشاورزی مرتبط اعم از بالا دستی، میانی، پایین دستی، صنایع تبدیلی و فرآوری را یکی از الزامات مهم توسعه کشاورزی در کشور و دنیا دانست و گفت: ظرفیت فرآوری قبل از انقلاب کمتر از ۲۰ هزار تن بوده در سال ۹۷ این ظرفیت یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار تن بود و امروز در بخش فرآوری به ۲ میلیون ۲۲۳ هزار تن رسیده و در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی مجموعا به ظرفیت ۵ میلیون تن رسیده‌ایم.

وی در پایان، خاطرنشان کرد: در بخش سیستم‌های آبیاری حائز رتبه برتری کشوری هستیم، ۱۳۱ هزار هکتار از اراضی استان از حدود ۲۲۰ هزار هکتار تحت سیستم آبیاری تحت فشار است.

 

منبع فارس نیوز

+ نوشته شده در جمعه بیست و نهم مرداد 1400 ساعت 21:53 توسط فرنام بسپار بدون نظر

به گزارش خبرگزاری فارس از چادگان، به مناسبت دهه مبارک فجر در شهرستان چادگان ۷ طرح کشاورزی با اعتباری بالغ‌ بر ۶۴ میلیارد ریال افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

ورق ژئوممبران ایرانی

بختیار حاجتی مدیر جهاد کشاورزی چادگان در توضیح این طرح‌ها گفت: یک گلخانه به مساحت چهار هزار مترمربع و یکی به مساحت پنج هزار مترمربع از با حضور فرماندار و معاونان فرماندار، بخشدار، امام‌جمعه شهرستان و معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان و روسای ادارات شهرستان افتتاح شد.

 

وی بیان داشت: هر دو گلخانه به میزان ۲۰ میلیارد ریال از اعتبارات دولتی و ۲۰ میلیارد آورده شخصی هزینه شده که میزان اشتغال‌زایی ثابت هر دو گلخانه ۱۰ نفر به‌ طور ثابت و ۴۰ نفر سیار هست.

 

حاجتی تصریح کرد: در همین راستا ۴۴ هکتار طرح آبیاری بارانی در روستاهای انالوجه، فراموش جان، علی‌آباد و ابادچی با اعتباری بالغ‌بر ۴ میلیارد ریال و استخر ذخیره آب در روستای هر مانک بخش چنار رود افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

 

مدیر جهاد کشاورزی چادگان افزود: در سال جاری تعداد ۷ پروژه در حوزه جهاد کشاورزی شهرستان با اعتباری بالغ‌بر مبالغ ۶۴ میلیارد ریال از اعتبارات دولتی و تسهیلات بانکی به بهره‌برداری رسیده است.

 

وی قابلیت‌های توسعه در این شهرستان را بسیار بالا برشمرد و افزود: توسعه این شهرستان نیاز به همکاری مسؤولان و مردم را می‌طلبد تا با اتحاد و همدلی تلاش خود را در عمران و آبادانی این شهرستان بردارند.

پوشش استخر کشاورزی

حاجتی اظهار داشت: سالانه ۱۴۰ تن فلفل رنگی به ارزش کیلویی ۴۰ هزار تومان از این دو گلخانه تولید و به کشور روسیه صادر می‌شود که درآمدزایی خوبی نیز برای تولیدکنندگان فراهم می‌شود.

 

مدیر جهاد کشاورزی چادگان بیان کرد: باید تلاش خود را در جذب سرمایه‌گذاران انجام دهیم و در صورت نیاز حتی به استقبال این سرمایه‌گذاران برویم و به خاطر مسائل اداری و بهانه‌های بی‌مورد اجازه ندهیم سرمایه گذران از شهرستان فراری شوند.

 

منبع فارس نیوز

+ نوشته شده در جمعه بیست و نهم مرداد 1400 ساعت 21:37 توسط فرنام بسپار بدون نظر

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، روزنامه جام جم در گزارشی به دلایل گرانی محصولات کشاورزی در ماه‌های اخیر پرداخته است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید.

ساخت استخر کشاورزی

«کشت گلخانه‌ای پیش از آغاز به کار دولت یازدهم و دوازدهم، ۸۰۰۰ هکتار بود که امروز این رقم به ۲۱هزار هکتار رسیده و امید داریم به مساحت ۲۵هزار هکتار دست یابیم.» این صحبت‌های دیروز کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی است که با استناد به این آمار و ارقام، افزایش تولید محصولات گلخانه‌ای را افتخاری بزرگ برای دولت می‌داند.

اما هنوز اخبار آقای وزیر پوشش رسانه‌ای نشده بود که گرانی خیار به عنوان خبر اول همه خبرگزاری‌ها و رسانه‌های دیگر قرار گرفت. خیار یکی از محصولات گلخانه‌ای است که سال۹۱ پیش از آغاز به کار دولت یازدهم با قیمت ۷۰۰تا ۸۰۰تومان به دست مردم می‌رسید، ولی اکنون به بیش از ۲۰هزار تومان افزایش یافته است. البته برخی کارشناسان دلیل گرانی خیار را سرما و برخی دیگر استخراج بیت کوین در کرمان عنوان می‌کنند که همه این موارد نیاز به بررسی دارد. جام‌جم به دلایل گرانی محصولات کشاورزی از ابتدای سال تاکنون پرداخته است.

 

رسوب موز در گمرک، دلیل قیمت ۶۰‌هزارتومانی آن؟

 

این روزها که موز با قیمت ۶۰هزار تومان در بازار عرضه می‌شود برخی افراد از رسوب این کالا در گمرک سخن می‌گویند اما مهدی میراشرفی، رئیس کل گمرک ایران در این زمینه تصریح کرد: همه موزهای وارد شده به گمرک ترخیص شده و در حال حاضر گزارشی از وجود این کالا در گمرک نداریم. چنانچه به کالای موز، ثبت سفارش معتبر و کد ساتا اختصاص یافته باشد، کالا ترخیص می‌شود.

 

 

 

 

 

وی اضافه کرد: در هفته گذشته، ۱۰۰کانتینر موز، به وزن ۲۰۰۰ تن، ترخیص شده است. میراشرفی با اشاره به محدودیت‌های ارزی گفت: به همین دلیل تصمیماتی در برخی موارد از جمله واردات موز در مقابل صادرات سیب گرفته شد. ضمن این‌که واردات کالاهای گرمسیری نیز محدود شده است.

 

خیار در سبد میوه‌های لاکچری!

 

اما در این میان خیار هم در سبد میوه‌های لاکچری قرار گرفته و اکنون با قیمت ۲۰هزار تومان به ازای هر کیلو وارد  سبد خانوارها می‌شود. ظاهرا کنترل قیمت در بازار میوه و تره‌بار از دست مسؤولان خارج شده و هر ماه باید شاهد افزایش یک کالا از رده محصولات کشاورزی باشیم. بررسی خبرنگار جام‌جم نشان می‌دهد خیار در میادین میوه و تره‌بار اکنون بین ۱۳تا ۱۴هزار تومان عرضه می‌شود؛ در حالی که کشاورز کیلویی ۸۰۰۰تومان محصول خود را می‌فروشد. 

 

قیمت ورق پلاستیکی

برخی مسؤولان معتقدند سرمای هوا در یک منطقه خاص باعث شده تا تولید خیار کاهش یابد و طی هفته‌های آینده این بازار به تعادل خواهدرسید. این در حالی است که ایران پس از چین و ترکیه در رتبه سوم تولید خیار قرار دارد. سالانه بیش از دومیلیون تن خیار در کشور تولید می‌شود و سابقه گرانی این محصول تاکنون سر زبان‌ها نیفتاده‌بود که اخیرا شاهد گرانی شدید این کالا هستیم.

 

وعده کاهش قیمت به خیار رسید

 

رضا نورانی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان میوه درباره گرانی خیار به جام‌جم گفت: در جیرفت کرمان توفان و سرمای شدیدی آمد محصول خیار آسیب دید و قول می‌دهیم قیمت این محصول تا دو هفته دیگر کاهش یابد.

 

وی افزود: این مشکل در محصول گوجه‌فرنگی هم پیش آمد و اکنون با قیمت متعادل در بازار عرضه می‌شود. اخیرا رئیس‌جمهوری موافقت کرده از محل ارز حاصل از صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای حوزه خلیج‌فارس که امکان انتقال آن به داخل کشور وجود ندارد، موز وارد شود. نورانی ادامه داد: در صورت واردات میوه‌های گرمسیری از کشورهای حاشیه خلیج فارس قیمت موز به ۲۰ تا ۲۵هزار تومان کاهش می‌یابد.

 

 

 

 

 

افت برداشت خیار به دلیل کاهش شدید دما

 

محمد دل‌زاده، گلخانه دار جیرفتی یکی از دلایل اصلی کاهش تولید خیار و به‌تبع آن افزایش قیمت این محصول در بازار را افت برداشت آن به دلیل کاهش شدید دمای هوای جنوب استان کرمان در یک ماه گذشته می‌داند.

 

وی می‌گوید: سردی هوا باعث شد برداشت محصول خیار سبز ۹۰درصد کاهش داشته باشد، زیرا خیار سبز ازجمله محصولات کشاورزی است که نسبت به نوسانات هوا حساس است و با سرد شدن هوا باردهی آن کم می‌شود.

 

 محمد دل زاده با انتقاد از افزایش هزینه‌های تولید خیار سبز می‌گوید: امسال هزینه‌های تولید نسبت به سال گذشته چهار برابر شده است که برای گلخانه داران به‌صرفه نیست.

 

کمبود سوخت، خیار را گران کرد

 

مشایخی، کارشناس ارشد کشاورزی و گلخانه‌دار جیرفتی نیز یکی از دلایل کاهش تولید خیار سبز را هزینه‌های بالای تولید آن در سال گذشته عنوان می‌کند که به گفته وی، باعث شده امسال بسیاری از گلخانه‌داران از کشت خیارسبز منصرف شوند.

 

وی می‌گوید: قیمت بالای بذر خیارسبز که بین ۴ تا ۶ هزار تومان است به همراه دستمزد بالای کارگرانی که باید خیارسبز را برداشت کنند، تولید این محصول را کاهش داده‌است.

ورق پلاستیکی ژئوممبران

کاهش صادرات به عراق

 

سعید برخوری، رئیس جهاد کشاورزی کرمان به خبرنگار ما می‌گوید: «در گذشته ۱۷ هزار هکتار خیار کشت می‌شد که ۱۵ هزار هکتار آن خیار زمینی و ۲۰۰۰ هکتار خیار گلخانه‌ای بود و بخشی عمده‌ای از این تولیدات به کشور عراق صادر می‌شد. اما ممنوعیت واردات خیار ایران توسط عراق، باعث شد که امسال خیار همانند گذشته زیر کشت نرود و سرمای اخیر هم مزید بر علت شد و خیار را گران کرد.»  

 

این در حالی است که برخی کارشناسان استخراج بیت‌کوین در مزارع کشاورزی را عامل افزایش قیمت محصولات کشاورزی مطرح می‌کند که مسؤولان کرمان آن را رد کردند.

 

 تاثیر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

 

پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران هر سال دست کشور برای تخصیص ارز بسته‌تر شد، طوری‌که واردات خودرو از سبد واردات حذف و برخی کالاها در فهرست ممنوعیت قرار گرفتند. با افزایش نرخ ارز، دولت همچنان نرخ ۴۲۰۰ تومان را برای واردات کالاهای اساسی در نظر گرفت که سم و کود برای بخش کشاورزی یکی از این اقلام بود؛ اما حذف آن باعث شد هزینه تولید کشاورزان افزایش یابد.

 

انتهای پیام/

 

منبع فارس نیوز

+ نوشته شده در جمعه بیست و نهم مرداد 1400 ساعت 21:36 توسط فرنام بسپار بدون نظر

محمودرضا رمضانپور در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در ساری با بیان اینکه بالا رفتن ضریب نفوذ بذر در مزارع کشاورزان یکی از مهم‌ترین موفقیت‌هایی است که در بخش کشاورزی از لحاظ تحقیقات رخ داده است و سبب افزایش تولید در محصولات کشاورزی شده است، اظهار کرد: با توجه به اینکه اقلیم مازندران یک اقلیم شکننده از لحاظ بیماری‌ها و آفات است اما مرکز تحقیقات کشاورزی با دارا بودن محققان مجرب در زمینه اصلاح بذر و تولید نهال هر ساله ارقام جدیدی را برای محصولاتی مانند گندم، جو، کلزا، سویا، آفتابگردان و برنج معرفی می‌کند که سبب می‌شود بذر استاندارد و گواهی شده در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

عایق استخر

وی به ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: با ارتباطات مستقیم محققان و مروجان با کشاورزان و بهره‌برداران زمینه انتقال یافته‌ها و انتقال دستاوردهای جدید فراهم شده است.

 

رمضانپور اضافه کرد: محققان معین هر هفته در مراکز جهاد کشاورزی حضور فعال دارند تا مشکلات کشاورزان را رصد و نسبت به رفع آن اقدام کنند.

 

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران اظهار کرد: با ایجاد طرح جدید "یاوران تولید" سبب شد ضریب دانش و یافته‌های علمی در بین کشاورزان و بهره‌برداران افزایش یابد که در این طرح محققان و مسؤولان اجرایی جهاد کشاورزی با حضور در مزارع، مشکلات کشاورزان را بررسی و توصیه‌های فنی ارائه می‌کنند که این امر سبب افزایش ضریب دانش کشاورزان و بهره‌برداران می‌شود.

 

این مسؤول به بحث آموزش کشاورزی در مرکز تحقیقات اشاره کرد و گفت: سالانه آموزش‌ها به کشاورزان از طریق وبینار و حضوری ارائه می‌شود که محققان مرکز تحقیقات اقدام به ارائه وبینار علمی آموزشی هفتگی در سطح ملی می‌کنند و در زمینه آفات و بیماری‌های و امور دام و سایر بخش‌های کشاورزی آموزش‌های لازم ارائه می‌شود.

 

وی اضافه کرد: با راه‌اندازی استودیو آموزش کشاورزی در مرکز تحقیقات، روزانه آموزش‌های لازم به بهره‌برداران، کشاورزان و کارشناسان بخش کشاورزی ارائه می‌شود.

 

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران از راه‌اندازی مجتمع آزمایشگاهی در مرکز تحقیقات خبر داد و افزود: آزمایشگاه خاک و آب، گیاه‌پزشکی، علوم دام، دامپزشکی، منابع طبیعی و بیوتکنولوژی در این مجتمع مستقر است و شرایط برای تمام محققان و دانشجویان برای انجام کار آزمایشگاهی فراهم است تا برای جامعه کشاورزی مفید باشد.

 

این مسؤول به اهمیت آزمایشگاه اشاره کرد و گفت: پایش کودی و آنالیز خاک و تعیین عناصر غذایی از ویژگی‌هایی است که می توانیم استان‌های شمالی را از طریق این آزمایشگاه پوشش دهیم.

قیمت عایق استخر خاکی

رمضانپور با بیان اینکه آزمایش‌هایی بر روی سموم کم‌خطر استان انجام شد، ادامه داد: از ۱۵ هزار تن مصرف سموم دهه ۶۰، اکنون به کمتر از ۳ هزار تن رسیده است و سبب شده سموم پرخطر از چرخه مصرف حذف شود.

 

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران اظهار کرد: سال گذشته از تولید علوفه با استفاده از ضایعات کشاورزی رونمایی شد و دانش فنی در ایستگاه‌های تحقیقاتی در سطح استان عملیاتی شد و ضایعات کشاورزی که از معضلات مهم در شالیزارهاست که آن را به خوراک دام و علوفه تبدیل کردیم.

 

این مسؤول ادامه داد: طرح‌های تحقیقاتی و طرح‌های اقتصاد مقاومتی که در مرکز تحقیقات انجام شد سبب شد کلزای علوفه‌ای را با کشت مخلوط تری‌تریکاله به عنوان یکی از موثرترین، ارزان‌ترین و قابل کشت‌ترین کشت مخلوط در استان معرفی کنیم.

 

وی به مزیت‌های اساسی کشت مخلوط اشاره کرد و افزود: تامین خوراک دام در فصل بهار که با کمبود خوراک دام مواجه هستیم به صورت تازه‌خوری محصول خوراک دام از مزایای کشت مخلوط است.

 

رمضانپور با بیان اینکه کشت مخلوط سبب افزایش ضریب کشت در سطح استان می‌شود و همچنین افزایش درآمد را برای کشاورزان به همراه دارد، ادامه داد: با گسترش صنعت سیلاژ در استان، مزارع و مناطقی در استان شناسایی شوند تا تامین خوراک دام راحت‌تر باشد.

قیمت عایق استخر

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران بخش تحقیقات خاک و آب را از مهمترین بخش های مرکز تحقیقات عنوان کرد و افزود: این بخش معرفی و متعادل‌سازی عناصر غذایی مورد نیاز گیاه را بر عهده دارد و باتوجه به شرایط اقلیمی استان مازندران روش کاشت در برخی از مزارع سبب می‌شود در اوایل رشد که میزان بارندگی زیاد است ریشه گیاه دچار آسیب شود و باید الگوی توسعه مکانیزاسیون در اراضی خشکه‌زاری مورد توجه قرار گیرد.

 

این مسؤول اضافه کرد: امسال با ارائه یافته‌های تحقیقاتی، الگوی توسعه مکانیزاسیون در اراضی خشکه‌زاری در استان عملیاتی خواهد شد که این امر سبب افزایش عملکرد محصول خواهد شد.

 

رمضانپور به توسعه سیستم‌های آبیاری تحت فشار در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: این موضوع یکی از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی جهاد کشاورزی است که در مزارع گندم و کلزاکاری هم توسعه پیدا کرد.

 

وی از معرفی گونه‌های گیاهان جدید خبر داد و گفت: امسال با توجه به شرایط بارندگی و زمان بارندگی با مشکل کاشت کلزا مواجه شدیم و به همین منظور گونه جدید دانه روغنی به نام "کاملینا" را معرفی کردیم که به صورت پایلوت در حال کشت است.

 

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران، آموزش، ترویج و تحقیقات را سه حلقه مهم پیشرفت و توسعه کشاورزی در استان عنوان کرد.

 

این مسؤول به نقش مرکز تحقیقات در انتخاب نمونه‌های بخش کشاورزی اشاره کرد و افزود: نقش و حضور محققان در مزارع نمونه‌های بخش کشاورزی مثال‌زدنی است و انتقال یافته‌های تحقیقاتی و توصیه‌های فنی به کشاورزان انتقال داده می شود و کشاورزان به مرحله‌ای رسیدند که یافته‌های تحقیقاتی را از محققان مطالبه می‌کنند.

ورق پلاستیکی ژئوممبران

رمضانپور ادامه داد: ضریب نفوذ دانش در انتخاب نمونه‌های بخش کشاورزی بالا بود که این افراد توانستند به عنوان منتخبین بخش کشاورزی در سطح کشور بدرخشند.

 

انتهای پیام/۸۶۰۳۵/ج

 

منبع فارس نیوز

+ نوشته شده در جمعه بیست و نهم مرداد 1400 ساعت 21:32 توسط فرنام بسپار بدون نظر