با توجه به اینکه شهرستان بافت در استان کرمان در منطقه‌ای کمتر برخوردار واقع‌شده، اجرای این کارخانه که یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های صنعتی بافت به شمار می‌رود، زمینه اشتغال متخصصان بومی و پیشرفت منطقه بافت در استان کرمان را فراهم کرده است؛ به‌گونه‌ای ‌که ۹۵ درصد نیروی انسانی فولاد بافت از میان جوانان و متخصصان بومی همین منطقه انتخاب ‌شده‌اند.

استخر کشاورزی

این واحد فولادسازی، علاوه برجذب متخصصان دانشگاهی، اقدام به استفاده از تجربه افراد باسابقه در صنعت فولاد کرده تا بتواند از مشکلات تحریم با موفقیت عبور کند. حدود ۸۰ درصد تجهیزات این واحد بومی و ایرانی است. فاز دوم فولاد بافت نیز راه‌اندازی یک واحد احیای مستقیم دیگر با عنوان احیای مستقیم شماره ۲ با ظرفیت ۸۰۰هزار تن در سال و یک واحد گندله‌سازی با ظرفیت ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن در سال است. در حال حاضر این شرکت در حال آماده‌سازی مراحل فاز دوم است. به گفته مدیران این شرکت، باهمت سهامداران این شرکت در اجرای فاز دوم، تمام کمبودها و نیازهای فاز اول جبران خواهد شد.

 

 رکورد فولاد بافت در ۱۰ ماه نخست سال ۱۳۹۹

«یعقوب حاتمی» معاون بهره‌برداری و مدیر مجتمع احیای شرکت احیااستیل فولاد بافت در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» به بررسی جدیدترین وضعیت عملیات تولید این واحد فولادی پرداخت.

 

حاتمی با ارزیابی مثبت   عملکرد این واحد فولادی عنوان کرد: شرکت احیااستیل فولاد بافت به منویات رهبر معظم انقلاب در زمینه «جهش تولید» در سال‌جاری پاسخ مثبت داده و به‌درستی در این مسیر گام برداشته است.

 

برای نمونه فولاد بافت در ۱۰ ماه نخست سال‌جاری قادر شده رکورد تولید این واحد را نسبت به فناوری میدرکس در تولید آهن اسفنجی بشکند و به تولید ۴۴۱ هزار و ۵۰۰ تن دست یابد. بنابراین بدون شک تا پایان سال به ظرفیت تولید اسمی خود خواهد رسید و حتی با توجه به این شرایط تا پایان سال ۲۰درصد نیز بر ظرفیت اسمی مجموعه اضافه خواهد کرد.

 

حاتمی با توضیح این موضوع که شرکت برای پیشبرد اهداف خود با تمام توان پیش رفته است خاطرنشان کرد: شرکت احیااستیل فولاد بافت علاوه بر کمیت تولید، به کیفیت تولید نیز نگاه ویژه‌ای دارد؛ به‌نحوی‌که بتواند به بهترین شکل رضایت‌مندی مشتریان را برآورده کند. بنابراین در این راستا تمام کارکنان فولاد بافت توانسته‌اند خط‌مشی شرکت را ‌پیش ببرند.

عایق بندی استخر

 پیشرفت فاز دوم فولاد بافت

معاون بهره‌برداری و مدیر مجتمع شرکت احیااستیل فولاد بافت در پاسخ به این پرسش که میزان فاز دوم فولاد بافت به چه میزان بوده، گفت: شرکت فولاد بافت برای پیش بردن فاز دوم خود منتظر گشایش‌های ال‌سی نماند و با طرح این  موضوع در مجمع، در خصوص افزایش سرمایه و تامین منابع مالی از طریق سرمایه‌داران، این امکان را فراهم کرد که طرح توسعه فولاد بافت و اجرای احیای مستقیم شماره ۲ آن، زودتر از موعد مقرر و به نحو تضمین‌شده‌ای شروع شود. بر این اساس با مصوبه مجمع و با سرمایه‌ای که سهامداران به میان آوردند، عملیات اجرایی فاز دوم سریع‌تر کلید خورد.

 

حاتمی با اشاره به اقدام‌های انجام‌شده فاز دوم فولاد بافت خاطرنشان کرد: در حال حاضر بتن‌ریزی بخش اصلی کارخانه به پایان رسیده است. کار بتن‌ریزی زیر کوره نیز در حال انجام است و امیدواریم که با همت کل پرسنل و پیمانکار این مجموعه که قرارگاه خاتم‌الانبیا است، بتوانیم بر اساس برنامه پیش برویم تا ظرف مدت ۲۸ماه، واحد احیای مستقیم شماره۲ را راه‌اندازی کنیم.

 

وی در پاسخ به این پرسش که در عملیات اجرایی فاز دوم بر اساس برنامه پیش رفته‌اید، گفت: از زمان برگزاری مجمع و تامین مالی فاز توسعه از طریق سهامداران، این تامین مالی در ابتدای کار قدری با کندی مواجه بود، اما با گشایش انجام‌‌شده با اطمینان می‌توانیم بگوییم ظرف ۲۸ ماه به تولید خواهیم رسید.

 

حاتمی در ادامه همچنین به آغاز عملیات پروژه گندله‌سازی اشاره و عنوان کرد: از سویی موضوع عملیات اجرایی گندله‌سازی نیز از طریق تامین مالی خارجی و داخلی مطرح‌ شده که به ‌زودی تعیین تکلیف نهایی و عملیات اجرایی این کارخانه آغاز می‌شود.

 

معاون بهره‌برداری و مدیر مجتمع شرکت احیااستیل فولاد بافت همچنین با اشاره به برنامه‌های این واحد در جهت راندمان تجهیزات مجموعه اظهار کرد:‌ ما در کارخانه احیای مستقیم شماره یک سیاست افزایش تولید بیش از ظرفیت اسمی را با حفظ ماندگاری دستگاه‌ها و تجهیزات با افزایش کیفیت را در پیش ‌گرفته‌ایم. ازاین‌ رو بنا داریم محصول باکیفیت بالاتر و با مقداری بیشتر از ظرفیت اسمی تولید کنیم. همچنین در این راستا شرکت نسبت به به‌کارگیری نیروی انسانی ماهر اقدام‌های جدی در پیش ‌گرفته است.

آبیاری تحت فشار

 میزان بهره‌وری احیااستیل فولاد بافت

معاون بهره‌برداری و مدیر مجتمع شرکت احیااستیل فولاد بافت نیز در پاسخ به این پرسش که میزان بهره‌وری فولاد بافت با توجه به این تجهیزات در چه حدی بوده است، عنوان کرد: بحث کارآیی و اثربخشی در یک واحد اقتصادی، تابعی از کیفیت، نیروی انسانی و قابلیت‌های علمی، تکنیکی و فنی است. شرکت احیااستیل فولاد بافت از همان ابتدا تصمیم به جذب متخصصان آکادمیک و افراد با تجربه در حوزه فولاد کشور گرفته است. همچنین در راستای بهره‌وری بیشتر، فولاد بافت اقدام به دوره‌های آموزشی و کارگاهی در داخل و خارج از استان کرده است.

 

حاتمی همچنین با اشاره به سطح تخصص نیروهای انسانی در مجموعه فولاد بافت خاطرنشان کرد: موضوع دیگر درباره موقعیت نیروها است که در این زمینه نیز بحث گردش مشاغل در نظر گرفته ‌شده است، به این معنی که هر فردی در موقعیت شغلی خودش باید بهترین باشد، ضمن اینکه در موقعیت‌های دیگر در کارخانه نیز گردش مشاغل انجام می‌شود، به این معنا که یک فرد به‌صورت عام باید تمام زوایای کارخانه از تعمیر و نگهداری تا فرآیند کارخانه را بشناسد و به‌طور خاص نیز در یک بخش متخصص باشد.

 

وی با اشاره به این موضوع که همواره اولویت نخست فولاد بافت قبل از تعمیرات، نگهداری است و بعد از آن تعمیر و تولید است، گفت: در جهت نگهداری بازرس‌های فنی مشغول به کار هستند و کنترل فنی را انجام می‌دهند. با توجه به  اینکه کمترین توقفی در برنامه‌ریزی فولاد بافت وجود ندارد،  به‌روز کردن کل سیستم از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

معاون بهره‌برداری و مدیر مجتمع شرکت احیااستیل فولاد بافت در ادامه با اشاره به این موضوع که تحریم‌ها سبب شد به سمت اتکای به توانایی‌های داخلی برویم، عنوان کرد: اگر به این باور برسید که نیروی انسانی می‌تواند در حد اعلا به رشد و کمال برسد، بدون شک می‌توان تحریم‌ها را نیز تحریم کرد و ما این موضوع را در فار نخست اول فولاد بافت به‌خوبی تمرین کردیم و برای فاز دوم شامل احیای مستقیم شماره ۱ و گندله‌سازی کاملا با فناوری ایرانی به‌پیش برویم.

 

 تعمیرات تجهیزات خارجی را بلد شده‌ایم

حاتمی در پاسخ به این پرسش که آیا در خصوص  تعمیرات تجهیزات که داخلی نیستند با مشکل خاصی روبه‌رو نیستید، عنوان کرد:‌ در احیای شماره یک قطعات و تجهیزاتی به کشور وارد شده بود؛ اما خارجی‌ها برای راه‌اندازی آن بخش  که نیازمند ابزار دقیق مجموعه، مهندسان کمپسورها و سیستم اتوماسیون  بود حضور نیافتند. از آن زمان به بعد تعداد شرکت‌های داخلی که کار ساخت قطعات و تجهیزات را انجام بدهند در کشور افزایش‌ یافته است و با رشد این شرکت‌ها ما نیز حساس‌ترین دستگاه و تجهیزاتی را که به خارج متکی بودیم، از طریق داخل تهیه می‌کنیم؛ البته جا دارد که کیفیت محصولات داخلی بیش ‌از پیش افزایش یابد. در زمینه بهره‌برداری نیز نیروهای ما نیاز به آموزش پیدا کردند و زمانی که ما مجبور به بهره‌برداری شدیم این آموزش‌ها نیز صورت گرفت.

 

 آموزش نیروی انسانی؛ اولویت فولاد بافت

معاون بهره‌برداری و مدیر مجتمع شرکت احیااستیل فولاد بافت با تاکید بر آموزش نیروی انسانی گفت: برای جذب نیروی بهره‌برداری کارخانه احیااستیل فولاد بافت، در ابتدا یک آزمون کتبی و پس ‌از آن نیز یک مصاحبه تخصصی و یک مصاحبه روانشناختی انجام گرفت. در زمان جذب نیز یک مصاحبه دیگر صورت گرفت و بهترین افراد انتخاب شدند. این افراد در سمت‌های حساس به فولادسازی‌های بزرگ مانند فولاد خوزستان و... اعزام شدند و دوره‌های فشرده فنی و آموزشی را گذراندند. البته از آنجا که راه‌اندازی کارخانه باید توسط نیروی بومی انجام می‌گرفت، همین افراد درگیر راه‌اندازی کارخانه شدند؛ کاری که  سابق بر این خارجی‌ها انجام می‌دادند.

ژدئوممبران

حاتمی خاطرنشان کرد: در کنار این اقدام‌ها فولاد بافت همچنین دوره‌های آموزش ساخت قطعات، تراشکاری، برشکاری و آموزش، پایش، نصب و راه‌اندازی کمپسورها و... را در قالب تیم‌های ویژه‌ای برگزار کرد که در این راستا از تجربه‌های شرکت‌های معتبر و با تجربه استفاده کرده است. در نهایت در گزینش نهایی ۴۰ نفر انتخاب شدند که این ۴۰ نفر باید به زبان انگلیسی مسلط می‌بودند تا نسبت به ترجمه متون و نقشه‌خوانی‌ها تسلط داشته باشند.

نیروگاه سیکل ترکیبی

وی یادآور شد: همچنین یک شورای پژوهشی علمی و فنی از بهترین افراد شرکت تشکیل شد که این شورا دپارتمان‌هایی را تشکیل دادند. این دپارتمان‌ها متشکل از کمیته‌هایی هستند که آخرین دستاوردهای روز دنیا را رصد می‌کنند و از سویی تمام ایرادهای کارخانه را روی میز حل مساله برطرف می‌کنند. هم‌اکنون ۲۵۰ نفر نیروی نیمه تخصصی، تخصصی و ستادی در دو شرکت احیااستیل فولاد بافت و توسعه راهور فولاد بافت و همچنین افزون بر ۱۸۰نفر نیروهای پشتیبانی به‌صورت تمام ‌وقت به‌عنوان HSE و بهره‌برداری، تعمیر و نگهداری و حفاظتی و در کل ۴۳۰ نفر در فاز اول مشغول به کار هستند.

 

حاتمی در ادامه تاکید کرد: پرسنل مجموعه‌ای از افراد جوان و نخبه در کنار افراد باتجربه هستند که مجموعه کارآمدی را تشکیل داده‌اند که آموزش این نیروی انسانی همواره مساله مهم فولاد بافت بوده است. بخش تحقیق و توسعه قوی در فولاد بافت مشغول به کار هستند و ترکیبی از افراد آکادمیک و افراد با تجربه در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

 

منبع سایت خبری دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در یکشنبه بیست و هفتم تیر 1400 ساعت 14:17 توسط فرنام بسپار بدون نظر

پروفیل‌ها در واقع همان مقاطع فولادی توخالی هستند و چه دارای سطح مقطع مربع باشند و چه مستطیل، سطح مقطع یکسانی در کل طول خود دارند. به گزارش ایسنا، این نوع از پروفیل‌ها در تنوع بالایی تولید می شوند و از نظر مقاومتی بسیار مستحکم می باشند جوش‌پذیری و شکل‌پذیری بالای این پروفیل ها از دیگر ویژگی های حائز اهمیت این محصول می باشد.

ورق استخر

قبل از آنکه به کاربرد پروفیل در سازه های فلزی بپردازیم باید بدانید کاربرد این محصول بسته به روش تولید وسایزآنها متفاوت است. هدف از این مقاله توضیح در مورد کاربرد پروفیل و قوطی است.

 

برای استحکام ساختمان از پروفیل ها استفاده کنیم 

صنعت ساختمان یکی از صنایعی است که پروفیل های صنعتی و ساختمانی استفاده گسترده ای در آن دارد. این قوطی ها علاوه بر ساختمان‌سازی در ساخت مبلمان، خودروسازی، تولید لوازم پزشکی و لوازم‌خانگی نیز استفاده گسترده ای دارد.

 

استفاده از پروفیل در سازه‌های فلزی

به دلیل توخالی بودن پروفیل ها نمی‌توان از آن‌ها در سازه‌های بتنی استفاده کرد. کاربرد این مقاطع فولادی فقط  در سازه‌های فلزی است. استفاده از پروفیل در سازه‌های فلزی سبب می‌شود تا سازه مقاومت خمشی خوبی در هر دو محور داشته باشد و همچنین در مقابل پیچش نیز تحمل خوبی داشته باشد ، این به معنی استحکام بالاتر سازه است . از دیگر موارد استفاده از پروفیل در صنعت ساختمان می توان به ساخت نرده‌های فلزی، درها و پنجره‌ها و پله‌ها اشاره کرد.

 

استفاده از پروفیل در ساختمان‌های چندطبقه!

از پروفیل فقط برای بالا بردن مقاومت ستون‌های ساختمان‌های یک طبقه استفاده می‌کنند؛ دلیل این امر این است که تقویت مقطع ستون در محل اتصال تیر به ستون امری ضروری است؛ اما در پروفیل های توخالی دسترسی به سطح مقطع در محل اتصال وجود ندارد.

 

سازه‌های فلزی که در آن‌ها از قوطی پروفیل استفاده می‌شود:

• پل‌های عابر پیاده و پل‌های هوایی

استخر ژئوممبران

• نمای بیرونی ساختمان‌ها و بناها

 

• انواع سازه‌های مربوط به صنعت پتروشیمی و کشتی‌سازی

 

• ساخت سوله

 

• و ...

 

پروفیل فولادی چطور ساخته می‌شود؟

پروفیل‌ها به ۳ روش مستقیم، غیرمستقیم و دوتکه (طی فرایند نورد سرد و گرم) و از ورق فولادی تولید می‌شوند.

 

موردی که درباره نحوه تولید پروفیل ها باید بدانید این است که قوطی تولیدشده به روش نورد گرم سطح خارجی با کیفیت تری نسبت به قوطی‌های تولیدشده با روش نورد سرد دارد؛ اما در نقطه مقابل این خاصیت باید اشاره داشت که استفاده از نورد سرد، سبب تولید پروفیل های با ابعاد دقیق‌تر و با کیفیت سطحی مطلوب تری خواهد شد.

 

ابعاد پروفیل ها معمولاً بین ۱۰ تا ۱۴۰ میلی‌متر و ضخامت آن نیز از ۱ تا ۶ میلی‌متر متغیر می باشد.

 

۱. تولید پروفیل به روش مستقیم

در این روش، ورق فولادی به شکل زاویه‌دار و به شکل قوطی فرم‌ داده می‌شود. روش کار به این صورت است که ابتدا دو گوشه انتهایی ورق و در مراحل بعدی اضلاع دیگر پروفیل فرم داده می شود. در نهایت درز موجود در دو سر ورق به یکدیگر جوش داده می‌شوند.

 

پس از انجام این مراحل، سایز پروفیل را می توان با عبور دادن از دستگاه‌های مخصوص اینکار، تغییر داد.

لایه استخر

۲. تولید پروفیل به روش غیرمستقیم

در این روش، ورق را با دستگاه های برشی مخصوص اینکار به نوارهای نازک تبدیل میکنند و سپس این نوارها را از دستگاه فرمینگ عبور می‌دهند تا به شکل لوله تبدیل شود. درنهایت از غلتک‌های مخصوص عبور می دهند تا تبدیل به پروفیل شود.

 

۳. تولید پروفیل به روش دوتکه

در این روش، ورق با استفاده از دستگاه پرس به شکلی شبیه ناودانی درآمده و پس از انطباق، دو سری که به هم متصل نیستند را به یکدیگر جوش می‌دهند که در نهایت تبدیل به لوله می شود.

 

نکات استفاده از پروفیل در سازه‌های فلزی

به دلیل امکان تغییر شکل پروفیل ها در واقعه ای همچون زلزله بهتر است داخل قوطی‌ها با بتن پر شود. طبق نظر برخی کارشناسان پروفیل ها تنها برای ساخت رابط در سوله‌ها کاربرد دارد و برای افزایش استحکام ستون‌ها در سازه‌های فلزی باید تیرآهن‌های IPE  بکار برد. استفاده از پروفیل تنها در صورتی به جای تیر یا ستون امکان پذیر است که نسبت عرض به ضخامت بال‌های آن کمتر از ۱۲ باشد.

 

سازه های فلزی

عایق استخر

مزایای استفاده از پروفیل توخالی در ساختمان

• همانطور که میدانید قیمت محصولات فولادی بر طبق کیلو اعلام می شود بنابراین به دلیل اینکه این وزن پروفیل سبک کمتر از دیگر محصولات فولادی جایگزین است ، سبب کاهش هزینه ها می شود.

 

• به دلیل سبک بودن اینرسی کمتری دارند و این در زلزله بسیار فاکتور مهمی است.

 

• استحکام بالا نسبت به وزن

 

• استحکام بالا در مقابل پیچش

 

قیمت پروفیل

قیمت پروفیل به عوامل مختلفی بستگی دارد ازجمله مهمترین عوامل نوع و قیمت ورق استفاده‌ شده در آن است. نرخ ارز و میزان عرضه و تقاضا نیز میتواند در نوبت خود تاثیرزیادی در قیمت آن داشته باشد. همچنین روش ساخت نیز از مواردی است که تاثیر مستقیم بر روی قیمت ها دارد.

 

گروه صنعتی صبا، تخصصی ترین مجموعه فعال در زمینه تولید و تامین لوله و پروفیل صنعتی، به پشتوانه بیش از ۳۵ سال سابقه فعالیت دراین حوزه، اکنون افتخار همکاری با بیش از ۲۵۰کارخانه و کارگاه را دارد.

 

این مجموعه علاوه بر فروش لوله و پروفیل به شکل خام، مجهز به بزرگترین کارگاه برش PLC لوله و پروفیل، ۳ خط کشش سرد (فرمینگ) لوله و همچنین کارگاه پلیش اوربیتالی لوله است، تا بتواند در جهت رضایت هر چه بیشتر مشتریان گرامی تا حد ممکن فرایند های پیش تولید آنها را نیز به عهده گیرد.

 

منبع سایت خبری دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در یکشنبه بیست و هفتم تیر 1400 ساعت 14:14 توسط فرنام بسپار بدون نظر

بناب شهری است در استان آذربایجان شرقی که بر اساس آخرین سرشماری رسمی در سال ۱۳۹۵، تنها ۸۵.۲۷۴ نفر جمعیت دارد. در مجاورت این شهر، چند تولیدکننده فولاد قرار دارد که مشهورترین آن‌ها ۲ کارخانه مجتمع فولاد ظفر بناب و مجتمع فولاد صنعت بناب هستند. این ۲ کارخانه باعث شده‌اند که شهر کوچک و کم‌جمعیت بناب به یکی از قطب‌های فولادی ایران تبدیل شود.

قیمت ورق پلاستیکی

میلگرد یا همان آرماتور تولیدشده توسط ۲ کارخانه ظفر بناب و شاهین، هرکدام دارای ویژگی‌هایی هستند که باعث شده کمتر رقیبی در بازار داخلی داشته باشند. همچنین این دو واحد صنعتی، رقیب جدی یکدیگر نیز هستند. میلگرد مجتمع فولاد ظفر بناب با نام «میلگرد ظفر یا بناب» و میلگرد مجتمع فولاد صنعت بناب با نام «میلگرد شاهین» در بازار شناخته می‌شوند.

 

علت استفاده از نام شاهین، کارخانه شاهین بناب است که وظیفه تولید میلگرد در مجتمع فولاد صنعت بناب را بر عهده دارد. برای اطلاع از قیمت روز میلگرد هر دو کارخانه، به وب‌سایت آسرون (asroon) سر بزنید.

 

در این مقاله به ۳ سؤالی که درباره تفاوت‌های میلگرد این دو کارخانه زیاد پرسیده شده جواب می‌دهیم:

 

میلگرد

 

1. استانداردهای مورداستفاده ظفر و شاهین بناب چه تفاوت‌هایی دارند؟

هر دو کارخانه فولاد ظفر بناب و مجتمع فولاد صنعت بناب، ملزم به رعایت موازین استاندارد ملی ISIRI 3132 با عنوان «میلگردهای فولادی گرم نوردیده برای تسلیح بتن-ویژگی‌ها و روش‌های آزمون» هستند. در زمینه استانداردهای بین‌المللی نیز هر 2 کارخانه ادعا دارند که کیفیت ساخت میلگردهایشان با استانداردهای اروپایی EN و DIN، استاندارد ژاپنی JIS و استاندارد آمریکایی ASTM مطابقت دارد.

 

استاندارد مورداستفاده، تعیین‌کننده ترکیب آلیاژی میلگرد تولیدشده و همچنین وزن آن است. برای تصمیم‌گیری در مورد این که میلگرد کدام کارخانه باکیفیت‌تر است، بایستی به تفاوت وزن هرکدام با اعداد جدول وزنی مندرج در استاندارد مورداستفاده تولیدکننده، دقت نمود. هر چه این تفاوت کم‌تر باشد، میلگرد موردنظر کیفیت بهتری دارد.

ورق پلاستیکی ژئوممبران

میلگرد-آسرون

 

2. وزن میلگرد بناب و میلگرد شاهین چقدر تفاوت دارد؟

هرکدام از این دو کارخانه به تولید میلگردهای آجدار با وزن مناسب و باکیفیت  شهرت دارند که این عامل در کنار قیمتی که برای میلگردهای خود در نظر می‌گیرند، باعث شده تا خرید هرکدام مقرون به‌صرفه باشد. با مقایسه وزن هر شاخه از میلگرد این دو کارخانه در جدول زیر، به این نکته پی می‌برید که وزن میلگرد بناب از جدول اشتال کمتر بوده و اختلاف آن با وزن میلگرد شاهین نیز محسوس است:

 

جدول سایز

 

جدول اشتال یک مرجع بین‌المللی استاندارد برای مقاطع فولادی است که در آن وزن استاندارد هر مقطع فولادی به تفکیک نوع و سایز، در واحد متر ذکرشده است. مقایسه وزن تولیدات کارخانه‌های مختلف با اعداد این جدول، یکی از راه‌هایی است که با استفاده از آن می‌توانید به کیفیت محصول موردنظر خود پی ببرید.

ورق ژئوممبران ایرانی

میلگرد بناب

 

3. قیمت میلگرد بناب و میلگرد شاهین چقدر تفاوت دارد؟

همان‌طور که می‌دانید، قیمت مقاطع فولادی در بازار، کیلویی اعلام می‌شود. برای به دست آوردن قیمت یک شاخه 12 متری میلگرد آجدار، بایستی وزن کل آن را به دست آورده و سپس در قیمت اعلام‌شده برای هر کیلو ضرب کنید. برای به دست آوردن وزن یک شاخه میلگرد، با یک جستجوی ساده اینترنتی می‌توانید به وزن میلگرد کارخانه‌های مختلف در واحد متر یا شاخه دست پیدا کنید.

 

در نگاه اول ممکن است قیمت میلگرد بناب در واحد کیلوگرم بالاتر از قیمت میلگرد شاهین به نظر برسد، اما اگر قیمت هر شاخه میلگرد هرکدام از کارخانه‌های ظفر بناب و شاهین را حساب کنید، متوجه می‌شوید که کدام میلگرد ارزان‌تر است.

 

 در نمودار زیر نوسانات قیمت میلگرد سایز 20 این دو کارخانه و اختلاف آن‌ها با یکدیگر در بهمن‌ماه 99 را در زیر می‌بینید:

 

تمپلیت

 

در بهمن 99، متوسط قیمت میلگرد بناب 12.740 تومان و متوسط قیمت میلگرد شاهین، 12.620 تومان بوده است.

 

برای انتخاب بین این دو میلگرد بایستی تمامی فاکتورهای بالا را در نظر گرفت و به‌صورت کلی نمی‌توان در مورد برتری هرکدام نسبت به دیگری نظر قطعی داد. گاهی اوقات استفاده از میلگرد سبک‌تر در برخی بخش‌های سازه که بار زیادی را تحمل نمی‌کند، می‌تواند منجر به‌صرفه جویی زیادی در هزینه‌های شما شود.

پوشش استخر کشاورزی

در خرید هرکدام از این میلگردها، کرایه حمل کمترین اهمیت را دارا می‌باشد چرا که فاصله این دو تولیدکننده از یکدیگر کمتر از چند صد متر می‌باشد.باید به وزن بندیل آن‌ها نیز دقت کنید. 

 

منبع سایت خبری دنیای اقتصاد

 

+ نوشته شده در یکشنبه بیست و هفتم تیر 1400 ساعت 14:5 توسط فرنام بسپار بدون نظر

بر این اساس، برای توسعه‌ ساختمان‌‌سازی و تسریع در تامین نیازهای مسکن، صنعتی‌سازی در اولویت قرار می‌گیرد. تولید مصالح ساختمانی جدید در کشور ما همزمان با آغاز طرح مسکن مهر شدت گرفت و شرکت‌های بسیاری که البته در برخی مواقع فاقد تخصص لازم بودند، وارد این عرصه

قیمت عایق استخر خاکی

شدند. امروزه مصالح جدید مانند بلوک‌های سبک AAC به دلایل ویژگی‌های بارز، حرف اول را در صنعت عمران می‌زنند. AAC مخفف عبارت لاتین Autoclaved Aerated Concrete است و در واقع همان معنی بلوک اتوکلاو شده را می‌دهد که البته این بلوک‌ها با نام‌های دیگری همانند بلوک‌های هبلکس و آران لکس در صنعت ساخت‌وساز نیز شناخته می‌شوند که برای اولین بار توسط یکی از مهندسان مجرب در سوئد تولید شده و مورد استفاده قرار گرفتند. مهم‌ترین مواد مورداستفاده در تولید بلوک سبک هبلکس، ماسه سیلیسی، آهک، سیمان و آب است که از هر ماده به نسبت دقیق و کاملا مشخصی در تولید این دسته از بلوک‌ها استفاده می‌شود. این بلوک‌ها بر اساس ضخامت دسته‌بندی می‌شوند. ضخامت‌های رایج و با کاربرد بیشتر عبارتند از ۱۰، ۱۵ و ۲۰ سانتی‌متر و ابعاد بلوک‌ها در طول و ارتفاع به ترتیب ۶۰ و ۲۵ سانتی‌متر است.

 

شرکت «عرش پایه برنا» یکی از شرکت‌هایی است که به‌طور تخصصی در زمینه طراحی و اجرای بلوک‌های سبک گازی (AAC) به‌عنوان یکی از مصالح صنعتی فعالیت می‌کند و تاکنون پروژه‌های بسیاری در سراسر کشور اجرا کرده است.

 

 مزیت‌های مالی بلوک سبک

رضا دیانتی‌زاده، مدیرعامل شرکت «عرش پایه برنا» به خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: برخلاف تصوری که در بین بسیاری از عموم جامعه ایجاد شده استفاده از روش‌های صنعتی‌سازی نه‌تنها افزایش هزینه‌ها را به همراه ندارد، بلکه تا حدود زیادی هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. اثبات این ادعا هم سخت نیست. کافی است بدانید که برخلاف آجر و سفال نیازی به کشیدن ملات گچ‌وخاک روی دیوار برای داشتن سطح صاف نیست و استادکاران بعد از اتمام دیوار می‌توانند روی دیوار را گچ و رنگ کنند؛ بنابراین علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه، سرعت انجام پروژه هم افزایش خواهد یافت. نکته دوم اینکه عدم نیاز به ملات گچ‌وخاک باعث می‌شود تا به‌طور نمونه در یک ساختمان با مساحت ۱۰۰ مترمربع استفاده از بلوک‌های مذکور تا چهار متر فضای بیشتر در خدمت ساکنان قرار دهد که اگر متوسط قیمت هر مترمربع ساختمان را در تهران ۲۰ میلیون تومان در نظر بگیریم، استفاده از بلوک‌های AAC، ۸۰میلیون تومان به سود سازنده خواهد بود. بر اساس روش‌های سنتی ساخت در آشپزخانه‌ها باید کاشی‌ها چند سانتی‌متر با فاصله از دیوار قرار بگیرند و پشت آنها دوغاب سیمان ریخته شود، اما استفاده از دیوارهای مذکور باعث می‌شود که کاشی بدون فاصله به‌وسیله چسب مخصوص به دیوار بچسبد و حتی این قابلیت را دارد که هر وقت ساکنان بخواهند کاشی‌ها را از دیوار جدا کنند و کاشی‌های دیگر را مورد استفاده قرار دهند.

قیمت عایق استخر

وی می‌افزاید: در بخش کیفیت این بلوک نکات بسیاری وجود دارد، اما به‌طورکلی در خصوص صرفه‌جویی در مصرف انرژی و متعاقب آن بحث هزینه‌ها بسیار کارآمد خواهد بود. به این معنا که در خصوص جلوگیری از هدررفت دما و عایق صوت بودن، این دیوار باضخامت ۱۵ سانتی‌متر کارآیی برابر با یک دیوار دوجداره که لایه‌ای از عایق پشم سنگ در بین آن به‌کار رفته باشد، دارد و طبیعی است که کارفرما به‌جای یک رادیاتور ۱۲ پره برای گرم کردن ساختمان می‌تواند از یک رادیاتور ۸ پره استفاده کند، یا با استفاده از یک کولر با ظرفیت پایین می‌تواند خانه را خنک نگه دارد. همچنین این بلوک‌ها می‌توانند تا ۴ ساعت در برابر آتش‌سوزی مقاومت کنند.

 

 مجری ذی‌صلاح راهی برای حذف زیرپله‌ای‌ها

دیانتی‌زاده در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توان شرکت‌های زیرپله‌ای را از صنعت ساختمان حذف کرد، عنوان می‌کند: معتقدم اصلی‌ترین اقدام در این خصوص استفاده از مجری ذی‌صلاح واقعی است. در این صورت مصالح مورداستفاده قطعا باید از کیفیت موردنیاز برخوردار باشند تا نظر مجری را تامین کنند. متاسفانه به‌رغم اینکه در بسیاری موارد عنوان مجری ذی‌صلاح در پروژه‌ها ثبت می‌شود، اما آن چیزی که در عمل می‌بینیم صوری‌کاری است و صرفا کارها توسط یک بسازبفروش انجام می‌شود و در نهایت فقط مهر شرکت دارای صلاحیت پای برگه‌ها و نقشه‌ها است.

 

 دستمزد اندک مهندسان ناظر

مدیرعامل عرش پایه برنا همچنین به فقدان نظارت اصولی در ساخت‌وسازها اشاره‌کرده و می‌افزاید: امروزه دستمزد مهندسان ناظر به‌هیچ‌عنوان کفاف هزینه‌های زندگی آنان را نمی‌کند و به همین دلیل کسانی که کار نظارت را عهده‌دار هستند، معمولا شغل‌های دیگری دارند و حتی به‌کرات با این واقعیت مواجه شده‌ام که مهندس ناظر عنوان کرده فقط روزهای پنج‌شنبه و جمعه به دلیل تعطیلی محل کار می‌تواند از ساختمان بازدید کند. در این خصوص هم قطعا نمی‌توان با استفاده از زور و قوه قهریه مشکل نظارت را حل کرد، بلکه باید دستمزدها واقعی شود تا نظارت به‌عنوان یک شغل تمام‌وقت موردتوجه قرار بگیرد. متاسفانه در سال ۱۴۰۰ دستمزد مهندسان ناظر تنها۱۵ درصد افزایش‌یافته است.

 

 اجرای بد با مصالح باکیفیت

وی با اشاره به اینکه قیمت بلوک‌های سبک AAC حدود ۴۰درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، تصریح می‌کند: وضعیت به سمت و سویی رفته که حتی بسته‌بندی کالا که در تمام سال‌های گذشته به‌صورت رایگان انجام می‌شد، مشمول هزینه جدایی از هزینه بلوک‌ها می‌شود و درواقع مواردی که درگذشته به‌هیچ‌عنوان جزو هزینه‌ها به‌حساب نمی‌آمد، امروز موردتوجه قرار می‌گیرند. متاسفانه در این شرایط به دلیل اینکه کارفرماها چاره‌ای جز پرداخت این هزینه‌ها ندارند، سعی می‌کنند در مرحله طراحی و اجرا از شرکت‌هایی مانند ما تخفیف بگیرند و چنانچه شرکتی در این خصوص همکاری نکند، کارفرما به‌جای شرکت حقوقی و دارای صلاحیت، سراغ شخص می‌رود؛ شخصی که صلاحیت لازم را در این خصوص ندارد و با نازل‌ترین کیفیت کار اجرا را عهده‌دار می‌شود؛ بنابراین شاهدیم که ساختمان‌هایی با مصالح خوب ولی اجرای بد ساخته می‌شوند که این اتفاق به معنای نابودی ثروت ملی کشور است.

ورق پلاستیکی ژئوممبران

 کم‌اطلاعی مهندسان از فناوری‌های نوین

مدیرعامل شرکت «عرش پایه برنا» ادامه می‌دهد: رویکرد سازمان نظام‌مهندسی در اشاعه فناوری‌های نوین ساختمان کند بوده و همراه با ورود فناوری‌های ساخت به کشور، آموزش لازم را ارائه نکرده است. به‌طور خاص در رابطه با بلوک‌های سبک AAC، به‌رغم اینکه حدود ۶۰ سال از ورود این فناوری به صنعت ساختمان دنیا می‌گذرد و نخستین کارخانه بتن هبلکس در ایران نیز چند دهه پیش راه‌اندازی شده، اما همچنان اطلاعات جامعه مهندسی در این خصوص بسیار کم است و به‌کرات مهندسانی را دیده‌ایم که با وجود سابقه کاری طولانی‌مدت، اطلاعی از الزامات و نحوه اجرای این بلوک‌ها ندارند و به کارفرماها پیشنهاد می‌کنند از بلوک‌های سفالی قدیمی استفاده کنند و ازآنجا‌که کارفرما نگران تایید نشدن پروژه توسط مهندس ناظر است، به این خواسته تن می‌دهد.

 

دیانتی‌زاده ادامه می‌دهد: در بسیاری موارد هم مهندسان از استانداردهایی که به‌روز می‌شوند اطلاع ندارند و کماکان ملاکشان همان استاندارد اولیه مصالح ساختمانی است. به نظر من همان‌طور که رانندگان برای تمدید گواهینامه هر ۱۰ سال یک‌بار باید توسط نهاد مسوول توانایی و سلامت مورد بررسی قرار بگیرند، مهندسان ناظر هم باید چند سال یک‌بار در آزمونی برای سنجش میزان دانش و تخصص برای تمدید پروانه اشتغال حضور پیدا کنند، به‌ویژه اینکه برخلاف رانندگی که یک فعالیت ثابت و فاقد خلاقیت به شمار می‌رود، صنعت ساختمان به دلیل ماهیت خصوصی بودن با سرعت بالایی در حال پیشرفت و تغییر است.

 

وی در خصوص استاندارد بلوک AAC در کشور نیز می‌گوید: شرکت‌های بسیاری هم‌اکنون این بلوک را با رعایت استانداردهای کشور تولید می‌کنند، اما مساله اینجاست که استاندارد صرفا کسب نمره حداقل برای قبولی است و این مصالح باید همواره با توجه به آیین‌نامه کشورهای توسعه‌یافته به‌روز شوند، اما این اتفاق متاسفانه در کشور ما نمی‌افتد.

ساخت استخر کشاورزی

مدیرعامل عرش پایه برنا در خصوص چشم‌انداز صنعت ساختمان در سال‌جاری معتقد است: تورم در بخش مصالح ساختمانی با توجه به افزایش چشمگیر دستمزدها قطعا ادامه‌دار خواهد بود و از طرفی فاصله بسیار زیاد قیمت مسکن با قدرت خرید مردم رکود عمیقی را به همراه خواهد داشت.

 

 ترس ساکنان بافت فرسوده از تجمیع املاک

دیانتی‌زاده در ادامه نوسازی بافت فرسوده را یکی از مهم‌ترین چالش‌های کشور می‌داند و خاطرنشان می‌کند: نوسازی بافت فرسوده و ناکارآمد شهری علاوه بر اینکه موجب رونق در بخش مسکن و ایجاد اشتغال در کشور می‌شود، باعث پیشگیری از بروز فاجعه در زلزله می‌شود. هم‌اکنون مشوق‌های نسبتا مطلوبی در این خصوص تعیین‌ شده، اما واقعیت این است که برخی از مهم‌ترین اصول شهرسازی مانند تامین پارکینگ به حاشیه رانده‌ شده و امروزه در بسیاری از مناطق تهران شاهد نوسازی ساختمان‌ها بدون توجه به تامین زیرساخت‌ها هستیم که علت اصلی شکل‌گیری این اتفاق تجمیع نشدن املاک است. در واقع با توجه به نبود بستر حقوقی لازم برای احقاق حقوق کسانی که می‌خواهند املاکشان را تجمیع و نوسازی کنند، افراد ترجیح می‌دهند بدون دردسر صرفا خانه خودشان را نوسازی کنند و چون این املاک معمولا برای تعریض معابر باید عقب‌نشینی کنند و از طرفی اغلب متراژ بالایی ندارند، قادر به تامین پارکینگ لازم نیستند و اتفاقا فضای زندگی برای ساکنان کمتر می‌شود درحالی‌که با پشتوانه حقوقی لازم، تدوین دستورالعمل حقوقی و تسهیل فرآیند برای تجمیع املاک این مشکل به‌راحتی رفع می‌شود.

 

منبع سایت خبری دنیای اقتصلد

+ نوشته شده در یکشنبه بیست و هفتم تیر 1400 ساعت 13:53 توسط فرنام بسپار بدون نظر

اتفاقی که می‌توانست خیلی زودتر رقم بخورد تا عرصه تاخت و تاز دلالان نشود. در واقع اگر چه امروز هر کیسه سیمان با قیمت حدود ۱۷هزار تومان از درب کارخانه توسط تولیدکننده به فروش می‌رسد، اما به واسطه ارزانی بیش از حد و از طرفی نبود منع قانونی برای خرید سیمان توسط دلالان، هر کیسه سیمان در نهایت با قیمت حدود ۴۰ هزار تومان به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد. این در حالی است که در سال ۹۹ به‌رغم افزایش چند برابری هزینه‌های تولید سیمانی‌ها، دولت صرفا ۲۰ درصد افزایش را برای آنها در نظر گرفت و حتی قول ۴۵ درصدی افزایش قیمت در پاییز سال گذشته هم به سرانجام نرسید. نتیجه اینکه امروز با افزایش هزینه‌های حمل و نقل و نهاده‌های تولید، تولیدکنندگان دچار مشکلات فراوانی شده‌اند و از طرفی مردم هم سیمان را با قیمت بیش از ۱۳۰درصدی نسبت به درب کارخانه می‌خرند تا سود صنعت نصیب دلالان ‌شود. در صورت تصویب افزایش ۶۳درصدی جان تازه‌ای به کالبد صنعت سیمان دمیده خواهد شد و البته سهامداران این صنعت هم از عواید آن بهره‌مند خواهند شد کما اینکه این اخبار همین امروز هم باعث استقبال از سیمانی‌ها شده است. نکته مهم اینکه افزایش قیمت سیمان چند ماهی است در بازار و توسط دلالان اتفاق افتاده و در صورت جلوگیری از فروش سیمان به افراد فاقد مجوز، نه تنها سیمان افزایش قیمت نخواهد داشت که ارزان‌تر هم می‌شود.

استخر ذخیره آب باران

 افزایش قیمت سیمان؛ ۶۳ یا ۱۸درصد؟!

علی‌اصغر گرشاسبی، مدیر عامل سیمان هگمتان به خبرنگار«دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: صنعت سیمان به واسطه سرکوب قیمتی ۱۰ ساله از تورم عمومی ‌بسیار عقب است و انتظار ما این است که دولت نسبت به این عقب‌ماندگی توجه ویژه‌ای داشته باشد. حتی در سال گذشته قرار بود ۶۵ درصد قیمت سیمان افزایش یابد، اما ۲۰ درصد را قبول کردند و ۴۵درصدی که قول افزایش آن در پاییز را داده بودند، محقق نشد. بنابراین در صورت موافقت با افزایش ۶۳درصدی قیمت سیمان، ۴۵درصد این افزایش مربوط به سال گذشته است و در واقع امسال فقط ۱۸درصد افزایش قیمت خواهیم داشت.

 

وی می‌افزاید: چنانچه بخواهیم صنعتی را با شیوه دستوری جلو ببریم، قطعا بازار به سمت تنش خواهد رفت. امروز هر کیسه سیمان با قیمت حدود ۴۰ هزار تومان به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد در حالی که تولیدکننده با قیمت ۱۷هزار تومان و با بیش از ۱۳۰درصد ارزان‌تر از درب کارخانه سیمان را می‌فروشد. بنابراین بخش اعظم این اختلاف قیمت، نصیب واسطه‌ها می‌شود و متاسفانه برخلاف حساسیتی که دولت روی تولیدکننده دارد، دلالان با خیال راحت مشغول سوداگری هستند.

 

 وقت خرید مازوت است

گرشاسبی در پاسخ به این سوال که آیا در شرایط کنونی که کمبود گاز مطرح نیست، امکان ذخیره‌سازی مازوت برای استفاده در فصل زمستان وجود دارد، عنوان می‌کند: هر سال وضعیت به همین منوال بوده و در ۶ ماه اول به شرکت‌های توزیع و پخش مجوز می‌دادند که به سیمانی‌ها به صورت اعتباری مازوت بدهند. بنابراین با توجه به ذخیره حدود ۱۰ میلیون لیتر برای هر کارخانه، ذخیره بزرگی ایجاد می‌شد و فصل زمستان کسی برای خرید مازوت هجوم نمی‌آورد. متاسفانه در سال ۹۹ بر اثر بی‌تدبیری این کار انجام نشد. امروز هم که شرایط عادی است و پالایشگاه‌ها حتی با اضافه ذخیره مازوت مواجه می‌شوند، باید به سیمانی‌ها اجازه بدهند به صورت اعتباری مازوت را تهیه کنند و در زمستان پول آن را پرداخت کنند.

عایق استخر خاکی

مدیر عامل سیمان هگمتان ادامه می‌دهد: برای حذف دلالان بارها انجمن سیمان نامه زده که به ما اجازه بدهید فقط به افراد شناسنامه‌دار سیمان بفروشیم، اما متاسفانه دولت این کار را نمی‌کند. این افراد شامل افراد دارای پروانه ساخت، واحد‌های تولید بتن، تولیدکننده قطعات بتنی و... می‌شوند. امروز هر کس به صرف داشتن یک کارت ملی می‌تواند سیمان بخرد و بازار را به سمت گرانی ببرد و چنانچه ما به افراد عادی سیمان نفروشیم طبق مقررات تعزیرات با ما برخورد می‌شود.

 

وی با بیان اینکه حتی در صورت آزادسازی سیمان مردم هیچ گونه فشار اقتصادی جدیدی را تجربه نمی‌کنند، می‌گوید: مصرف‌کننده نهایی سیمان را بیش از ۱۳۰ درصد گران‌تر از درب کارخانه می‌خرد در حالی که اگر قیمت‌گذاری دستوری سیمان را لغو می‌کردند، قیمت‌ها تا این اندازه بالا نمی‌رفت، اما مزیت آزادسازی این بود که سود صنعت وارد تولید می‌شد.

قیمت عایق استخر

 ضعف ناوگان حمل و نقل داخلی

گرشاسبی در رابطه با تسهیل صادرات در کشور تصریح می‌کند: صادرات محصولات کلینکر و سیمان ایران در سطح بین‌الملل به خوبی جا افتاده است، اما مشکل اصلی ما مساله حمل است. به این معنا که کالاهای ما به موقع و به اندازه به مبادی خروجی و بنادر برای صادرات نمی‌رسند. شرکت ما این ظرفیت را دارد که روزانه ۳ هزار تن صادر کند، اما با توجه به محدودیت‌های ناوگان حمل‌ونقل، حداکثر کالای ارسالی به بنادر ۶۰۰ تن است. جالب اینکه به‌رغم تحریم‌ها بعد از ارسال کالا به بنادر مشکلی نداریم.

 

وی با اشاره به اینکه قیمت داخلی بر قیمت‌های صادراتی تاثیر می‌گذارد، می‌افزاید: چنانچه وضعیت قیمت‌های داخلی تغییر کند، شرکت‌ها به دلیل صرفه اقتصادی بر این بخش متمرکز می‌شوند و کمتر سراغ صادرات می‌روند در نتیجه رقابت قیمتی برای صادرات ایجاد نمی‌شود و این اتفاق منجر به افزایش قیمت سیمان در بخش صادرات می‌شود.

عایق استخر

این تولید کننده در مورد برنامه‌های سیمان هگمتان خاطرنشان می‌کند: در حوزه تولید در سال ۱۴۰۰ برنامه بهسازی خطوط تولید را داریم؛ با توجه به اینکه بخشی از خط تولید ما قدمت ۲۵ ساله دارد این کار قطعا هزینه بالایی دارد. متاسفانه مسوولان محترم ارزش جایگزینی و نگهداری را در سود و زیان نمی‌بینند، در بخش تحویل و توزیع هم در بخش داخلی و صادراتی رشد بیش از ۱۵ درصدی را در نظر گرفته‌ایم.

 

منبع سایت خبری دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در یکشنبه بیست و هفتم تیر 1400 ساعت 13:46 توسط فرنام بسپار بدون نظر